Loading...

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2022

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2022

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2022 – piętnaste mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn, oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej o randze mistrzostw kontynentu organizowany przez EHF, mający na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej w Europie. Odbywał się w dniach od 13 do 30 stycznia 2022 roku na Węgrzech i Słowacji. W turnieju wzięły udział dwadzieścia cztery zespoły. Automatyczny awans do mistrzostw uzyskały reprezentacje obu gospodarzy oraz finaliści poprzedniej edycji, o pozostałe miejsca odbywały się natomiast trzyetapowe eliminacje. Turniej służył jako jedna z kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2023 oraz do kolejnych mistrzostw Europy.


Niespodzianką pierwszej części turnieju był brak awansu do fazy zasadniczej celujących w zdobycie medalu Węgrów[1]. Do półfinałów awansowały Dania[2] i Francja[3] oraz Szwecja[4] i po raz szósty z rzędu Hiszpania[5], a każdy z tych zespołów zaliczył podczas turnieju porażkę[6]. Finał rozegrał się między dwoma zespołami z drugiej grupy fazy zasadniczej[7][8]. Tytuł po raz piąty w historii zdobyła reprezentacja Szwecji, która w finale pokonała obrońców tytułu, Hiszpanów, dzięki celnemu karnemu w ostatniej akcji meczu, brąz po dogrywce przypadł zaś Danii[9][10][11]. Wyrównany także był pojedynek o piątą lokatę, który na swoją korzyść rozstrzygnęli Norwegowie tuż przed syreną oznaczającą koniec dogrywki[12]. Zapewnili sobie tym samym awans na mistrzostwa świata wraz z Hiszpanami i Francuzami[9]. Trzy najlepsze zespoły – prócz Szwecji, Polski i Danii – uzyskały awans na MŚ 2023[13], a przedstawiciel triumfatorów Jim Gottfridsson został wybrany najlepszym zawodnikiem czempionatu po raz drugi w karierze[9][14].

Po zakończonym turnieju EHF opublikowała statystyki indywidualne[15] i drużynowe[16].

Wybór organizatora

Pod koniec marca 2017 roku Europejska Federacja Piłki Ręcznej ustaliła ramy czasowe wyboru organizatora – zgodnie z nim do 1 maja 2017 roku przyjmowane były wstępne zainteresowania organizacją mistrzostw, ostateczny termin składania oficjalnych aplikacji upływał 1 listopada 2017 roku, zaś decyzja, po przeprowadzonych inspekcjach i zatwierdzeniu kandydatur przez Zarząd EHF, miała zostać podjęta na kongresie tej organizacji w Glasgow w czerwcu 2018 roku[17][18][19][20]. W wyznaczonym terminie wpłynęło sześć propozycji – dwie kandydatury pojedynczych państw i cztery wspólne[19], a oficjalne aplikacje złożyły Węgry wraz ze Słowacją, Dania wraz ze Szwajcarią oraz Belgia wraz z Francją i Hiszpanią[21][22]. Organizacja turnieju została przyznana wspólnej kandydaturze węgiersko-słowackiej, która została uznana za lepszą od potrójnej zachodnioeuropejskiej propozycji, Duńczycy i Szwajcarzy wycofali się bowiem przed głosowaniem[23][24][25].

Informacje ogólne

Początkowo te mistrzostwa miały być pierwszymi rozegranymi w obsadzie rozszerzonej do dwudziestu czterech zespołów[26], ostatecznie jednak zmianę tę przeprowadzono już w edycji 2020[27][28]. W połowie stycznia 2021 roku opublikowano ramowy harmonogram rozgrywek uwzględniający dodatkowe dni wolne[29][30], w maju natomiast szczegółowy[31], nieznaczne jego zmiany wprowadzono też później[32]. Dwadzieścia cztery uczestniczące reprezentacje zostały podzielone na sześć czterozespołowych grup rywalizujących systemem kołowym, a po dwa najlepsze z każdej z grup awansowały do fazy zasadniczej. W niej, zachowując punkty z pierwszej fazy, walczyły w dwóch sześciozespołowych grupach o dwa czołowe miejsca premiowane awansem do półfinałów, zespoły z miejsc trzecich zmierzyły się zaś w meczu o piąte miejsce[33].

Logo zawodów przedstawiono w styczniu 2020 roku[34], oficjalną turniejową piłkę przedstawiono w maju 2021 roku[35], a ich oficjalną piosenkę – zatytułowaną Fight, którą wykonywała Magdi Rúzsa – w listopadzie 2021 roku[36], w tym samym miesiącu zaprezentowano też zestaw medali tej imprezy[37]. Maskotka zawodów została nazwana "Tricky", wybrana spośród trzech propozycji nominowanych przez organizatorów[38][39][40]. Przy organizacji zawodów w samych tylko Węgrzech pomagało około 750 wolontariuszy[41].

Pierwsza partia biletów – na mecze w Budapeszcie – trafiła do sprzedaży równo rok przed rozpoczęciem mistrzostw[42], na początku lutego dołączyły do niej obydwie hale na Słowacji[43], zaś trzy miesiące później pozostałe dwa węgierskie obiekty[44]. Całodniowe wejściówki na każdą z hal dostępne były od początku września[45][46], zaś ostatnia transza na wszystkie obiekty została uruchomiona w połowie listopada[36].

Transmisje telewizyjne były dostępne za pośrednictwem kilkudziesięciu stacji z całego świata w 114 terytoriach, a oprócz mediów społecznościowych i serwisów strumieniowych używanych dotychczas przez EHF po raz pierwszy angażowano też fanów w serwisie Twitch. Oficjalna aplikacja zawodów oferowała natomiast dostęp do dedykowanych treści, możliwość głosowania na drużynę gwiazd czy też typowania wyników spotkań. Włodarze europejskiego związku wyrazili następnie zadowolenie z wyników oglądalności telewizyjnych i internetowych, ściągnięć aplikacji czy też odsłon w mediach społecznościowych[47][48][49][50][51].

W związku z pandemią COVID-19 wprowadzono regulacje dotyczące szczepień, testów, kwarantanny itd.[52][53]. Po raz pierwszy z powtórek wideo mogli korzystać także sędziowie stolikowi[54]

Obiekty

Pierwotnie spotkania mistrzostw planowano rozgrywać również w hali w Veszprém[55], została ona jednak zastąpiona przez nowo budowaną arenę w Budapeszcie[56][57], która została oddana do użytku w grudniu 2021 roku[58]. Dodatkowo miesiąc wcześniej zakończono renowację hali w Debreczynie[59].

Z uwagi na pandemię COVID-19 w słowackich obiektach liczba kibiców została ograniczona do 25% pojemności hali[60][61], takie ograniczenie nie obowiązywały na Węgrzech[62].

Budapeszt Segedyn Debreczyn
MVM Dome Pick Aréna Főnix Aréna
Pojemność: 20 022 Pojemność: 8143 Pojemność: 6500
Budapesti Multifunkcionális Sportcsarnok 2021.12.18.jpg Pick Aréna 3.JPG Főnix3seed.jpg
Bratysława
Zimný štadión Ondreja Nepelu
Pojemność: 10 050
Ondrej nepela arena 2019 1.jpg
Koszyce
Steel Aréna
Pojemność: 8350
Steel Aréna Košice 2 (SVK).jpg

Eliminacje

Zespoły

Reprezentacja Podstawa kwalifikacyjna Mistrzostwa Europy 2020
 Węgry Gospodarz 9. miejsce
 Słowacja Gospodarz
 Hiszpania Mistrzostwa Europy 2020 – 1. miejsce 1. miejsce
 Chorwacja Mistrzostwa Europy 2020 – 2. miejsce 2. miejsce
 Serbia 1. miejsce w 1 grupie eliminacyjnej 20. miejsce
 Francja 2. miejsce w 1 grupie eliminacyjnej 14. miejsce
 Niemcy 1. miejsce w 2 grupie eliminacyjnej 5. miejsce
 Austria 2. miejsce w 2 grupie eliminacyjnej 8. miejsce
 Rosja 1. miejsce w 3 grupie eliminacyjnej 22. miejsce
 Czechy 2. miejsce w 3 grupie eliminacyjnej 12. miejsce
 Portugalia 1. miejsce w 4 grupie eliminacyjnej 6. miejsce
 Islandia 2. miejsce w 4 grupie eliminacyjnej 11. miejsce
 Słowenia 1. miejsce w 5 grupie eliminacyjnej 4. miejsce
 Holandia 2. miejsce w 5 grupie eliminacyjnej 17. miejsce
 Norwegia 1. miejsce w 6 grupie eliminacyjnej 3. miejsce
 Białoruś 2. miejsce w 6 grupie eliminacyjnej 10. miejsce
 Dania 1. miejsce w 7 grupie eliminacyjnej 13. miejsce
 Macedonia Północna 2. miejsce w 7 grupie eliminacyjnej 15. miejsce
 Szwecja 1. miejsce w 8 grupie eliminacyjnej 7. miejsce
 Czarnogóra 2. miejsce w 8 grupie eliminacyjnej 18. miejsce
 Bośnia i Hercegowina Ranking drużyn z trzecich miejsc 23. miejsce
 Polska Ranking drużyn z trzecich miejsc 21. miejsce
 Ukraina Ranking drużyn z trzecich miejsc 19. miejsce
 Litwa Ranking drużyn z trzecich miejsc

Losowanie grup

Jeszcze w trakcie trwania eliminacji organizatorzy ogłosili procedurę losowania grup turnieju głównego, zastrzegając sobie prawo do rozstawienia po jednej drużynie w każdej z grup[63][64]. Po zakończeniu eliminacji zaktualizowano tę procedurę, a losowanie grup zostało zaplanowane na 6 maja 2021 roku w Budapeszcie. Przed nim drużyny zostały podzielone na cztery koszyki na podstawie wyników osiągniętych podczas Mistrzostw Europy 2020 i eliminacji do ME 2022[65][66][67]:

  • koszyk 1: mistrz i wicemistrz ME 2020; cztery najlepsze drużyny z kwalifikacji
  • koszyk 2: Węgry; cztery pozostałe drużyny, które zajęły 1. miejsca w kwalifikacjach; najlepsza z drużyn, które zajęły 2. miejsca w kwalifikacjach
  • koszyk 3: Słowacja; pięć drużyn, które zajęły 2. miejsca w kwalifikacjach
  • koszyk 4: dwie drużyny, które zajęły 2. miejsca w kwalifikacjach; cztery zespoły spośród tych, które zajęły 3. miejsce w kwalifikacjach.
Koszyk 1
 Hiszpania
 Chorwacja
 Norwegia
 Słowenia
 Niemcy
 Portugalia
Koszyk 2
 Szwecja
 Węgry
 Rosja
 Dania
 Serbia
 Austria
Koszyk 3
 Słowenia
 Białoruś
 Islandia
 Czechy
 Francja
 Macedonia Północna
Koszyk 4
 Holandia
 Czarnogóra
 Ukraina
 Polska
 Bośnia i Hercegowina
 Litwa

W wyniku transmitowanego w Internecie losowania, które przeprowadzili Rodrigo Corrales, Bence Bánhidi, Luka Stepančić i Marián Žernovič[68], wyłonionych zostało sześć czterozespołowych grup pierwszej fazy turnieju[69][70][71].

Grupa A
Debreczyn
 Słowenia
 Dania
 Macedonia Północna
 Czarnogóra
Grupa B
Budapeszt
 Portugalia
 Węgry
 Islandia
 Holandia
Grupa C
Segedyn
 Chorwacja
 Serbia
 Francja
 Ukraina
Grupa D
Bratysława
 Niemcy
 Austria
 Białoruś
 Polska
Grupa E
Bratysława
 Hiszpania
 Szwecja
 Czechy
 Bośnia i Hercegowina
Grupa F
Koszyce
 Norwegia
 Rosja
 Słowacja
 Litwa

Składy

Szerokie składy liczące maksymalnie trzydziestu pięciu zawodników zostały ogłoszone przez EHF 3 grudnia 2021 roku. Na dzień przed rozpoczęciem zawodów reprezentacje podadzą oficjalne szesnastoosobowe składy, z którego w trakcie turnieju mogą wymienić maksymalnie dwóch zawodników w każdej fazie: grupowej, pucharowej i podczas finałowego weekendu[72][73]. Liczba zawodników w turniejowym składzie została następnie zwiększona do dwudziestu, z czego czterech było skreślanych na godzinę przed każdym meczem[74], a jeszcze przed rozpoczęciem zawodów wprowadzono poprawkę do regulaminu, która zezwalała na udział w mistrzostwach zawodników spoza pierwotnego szerokiego składu w specjalnych okolicznościach i za zgodą kierownictwa turnieju[53].

W mistrzostwach mogli wziąć udział jedynie zawodnicy zaszczepieni przeciw COVID-19 lub ozdrowieńcy. Dodatkowo podczas trwania turnieju co dwa dni były przeprowadzane testy PCR[52].

Sędziowie

Listę osiemnastu par sędziowskich wyznaczonych do czuwania nad przebiegiem zawodów EHF opublikowała 10 września 2021 roku, zaznaczając jednocześnie, że liczba ta będzie zmniejszona w kolejnych fazach turnieju[75]. Dodatkowe dwie pary arbitrów – francuska i norweska – zostały nominowane 10 stycznia 2022 roku[76]. Przypisywane były one do poszczególnych meczów przed każdym dniem zawodów[77].

Faza wstępna

Grupa A

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.  Dania 3 3 0 0 95 65 +30 6 Awans do fazy zasadniczej
2.  Czarnogóra 3 2 0 1 82 86 −4 4 Awans do fazy zasadniczej
3.  Słowenia 3 1 0 2 82 92 −10 2
4.  Macedonia Północna 3 0 0 3 70 86 −16 0
13 stycznia 2022
18:00

Słowenia 

27:25

 Macedonia Północna

Főnix Aréna, Debreczyn
Sędziowie: Austria Radojko Brkic, Andrei Jusufhodzic
Widzów: 2034
Jure Dolenec Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
(13:10)
raport
8 Bramka Cwetan Kuzmanoski
Kara
13 stycznia 2022
20:30

Dania 

30:21

 Czarnogóra

Főnix Aréna, Debreczyn
Sędziowie: Rumunia Bogdan Stark, Romeo Ştefan
Widzów: 2142
Mikkel Hansen Bramka 10
Kara
(18:10)
raport
7 Bramka Branko Vujović
Kara 1ׯółta kartka

15 stycznia 2022
18:00

Macedonia Północna 

24:28

 Czarnogóra

Főnix Aréna, Debreczyn
Sędziowie: Litwa Mindaugas Gatelis, Vaidas Mažeika
Widzów: 2625
Martin Wełkowski Bramka 6
Kara 1ׯółta kartka
(16:17)
raport
6 Bramka Miloš Vujović
6 Bramka Božo Anđelić
Kara 3ׯółta kartka
15 stycznia 2022
20:30

Słowenia 

23:34

 Dania

Főnix Aréna, Debreczyn
Sędziowie: Hiszpania Andreu Marín, Ignacio García
Widzów: 3812
Borut Mačkovšek Bramka 6
Kara
(14:16)
raport
8 Bramka Mikkel Hansen
Kara 1ׯółta kartka

17 stycznia 2022
18:00

Czarnogóra 

33:32

 Słowenia

Főnix Aréna, Debreczyn
Sędziowie: Szwecja Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Widzów: 1203
Branko Vujović Bramka 9
Kara 1×Czerwona kartka
(16:19)
raport
6 Bramka Jure Dolenec
6 Bramka Tilen Kodrin
Kara 1ׯółta kartka
17 stycznia 2022
20:30

Macedonia Północna 

21:31

 Dania

Főnix Aréna, Debreczyn
Sędziowie: Słowacja Boris Mandák, Mário Rudinský
Widzów: 1561
Żarko Peszewski Bramka 6
Kara
(11:15)
raport
9 Bramka Niclas Kirkeløkke
Kara 1ׯółta kartka


Grupa B

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.  Islandia 3 3 0 0 88 82 +6 6 Awans do fazy zasadniczej
2.  Holandia 3 2 0 1 91 88 +3 4 Awans do fazy zasadniczej
3.  Węgry 3 1 0 2 89 92 −3 2
4.  Portugalia 3 0 0 3 85 91 −6 0
13 stycznia 2022
20:30

Węgry 

28:31

 Holandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Szwecja Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Widzów: 20 022
Máté Lékai Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(10:13)
raport
11 Bramka Kay Smits
Kara 1ׯółta kartka 1×Czerwona kartka

14 stycznia 2022
20:30

Portugalia 

24:28

 Islandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Niemcy Robert Schulze, Tobias Tönnies
Widzów: 6205
Victor Iturriza Bramka 4
Rui Silva Bramka 4
Kara 2ׯółta kartka
(10:14)
raport
5 Bramka Sigvaldi Guðjónsson
Kara 1ׯółta kartka

16 stycznia 2022
18:00

Portugalia 

30:31

 Węgry

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Czechy Václav Horáček, Jiří Novotný
Widzów: 20 022
Miguel Martins Bramka 5
Rui Silva Bramka 5
António Areia Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(15:14)
raport
8 Bramka Dominik Máthé
Kara
16 stycznia 2022
20:30

Islandia 

29:28

 Holandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Austria Radojko Brkic, Andrei Jusufhodzic
Widzów: 14 587
Sigvaldi Guðjónsson Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(15:13)
raport
13 Bramka Kay Smits
Kara

18 stycznia 2022
18:00

Islandia 

31:30

 Węgry

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Hiszpania Andreu Marín, Ignacio García
Widzów: 20 022
Bjarki Már Elísson Bramka 9
Kara 1×Czerwona kartka
(17:17)
raport
6 Bramka Bence Bánhidi
Kara 2ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
18 stycznia 2022
20:30

Holandia 

32:31

 Portugalia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Norwegia Lars Jørum, Håvard Kleven
Widzów: 11 287
Kay Smits Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(17:13)
raport
7 Bramka Victor Iturriza
Kara 1ׯółta kartka


Grupa C

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.  Francja 3 3 0 0 92 70 +22 6 Awans do fazy zasadniczej
2.  Chorwacja 3 2 0 1 83 72 +11 4 Awans do fazy zasadniczej
3.  Serbia 3 1 0 2 76 75 +1 2
4.  Ukraina 3 0 0 3 71 105 −34 0
13 stycznia 2022
18:00

Serbia 

31:23

 Ukraina

Pick Aréna, Segedyn
Sędziowie: Norwegia Lars Jørum, Håvard Kleven
Widzów: 4658
Lazar Kukić Bramka 7
Kara 1ׯółta kartka
(17:11)
raport
6 Bramka Dmytro Horiha
Kara 1ׯółta kartka
13 stycznia 2022
20:30

Chorwacja 

22:27

 Francja

Pick Aréna, Segedyn
Sędziowie: Czechy Václav Horáček, Jiří Novotný
Widzów: 5422
Ivan Čupić Bramka 6
Kara 2ׯółta kartka 1×Niebieska kartka
(11:13)
raport
7 Bramka Hugo Descat
Kara 2ׯółta kartka

15 stycznia 2022
18:00

Francja 

36:23

 Ukraina

Pick Aréna, Segedyn
Sędziowie: Słowacja Boris Mandák, Mário Rudinský
Widzów: 8143
Dylan Nahi Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(17:11)
raport
7 Bramka Dmytro Horiha
Kara 3ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
15 stycznia 2022
20:30

Chorwacja 

23:20

 Serbia

Pick Aréna, Segedyn
Sędziowie: Niemcy Robert Schulze, Tobias Tönnies
Widzów: 8143
Ivan Čupić Bramka 6
Ivan Martinović Bramka 6
Kara 1ׯółta kartka
(11:9)
raport
5 Bramka Bogdan Radivojević
Kara 1ׯółta kartka

17 stycznia 2022
18:00

Ukraina 

25:38

 Chorwacja

Pick Aréna, Segedyn
Sędziowie: Rumunia Bogdan Stark, Romeo Ştefan
Widzów: 4038
Dmytro Artemenko Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(13:18)
raport
7 Bramka Ivan Martinović
7 Bramka Marin Šipić
Kara 1ׯółta kartka
17 stycznia 2022
20:30

Francja 

29:25

 Serbia

Pick Aréna, Segedyn
Sędziowie: Litwa Vaidas Mažeika, Mindaugas Gatelis
Widzów: 4038
Kentin Mahé Bramka 6
Kara 1ׯółta kartka
(16:7)
raport
7 Bramka Bogdan Radivojević
Kara 2ׯółta kartka


Grupa D

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.  Niemcy 3 3 0 0 97 81 +16 6 Awans do fazy zasadniczej
2.  Polska 3 2 0 1 88 81 +7 4 Awans do fazy zasadniczej
3.  Białoruś 3 1 0 2 78 88 −10 2
4.  Austria 3 0 0 3 86 99 −13 0
14 stycznia 2022
18:00

Niemcy 

33:29

 Białoruś

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Słowenia Bojan Lah, David Sok
Widzów: 1271
Kai Häfner Bramka 8
Marcel Schiller Bramka 8
Kara 4ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
(17:18)
raport
7 Bramka Uładzisłau Kulesz
7 Bramka Mikita Wajłupau
Kara 4ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
14 stycznia 2022
20:30

Austria 

31:36

 Polska

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Dania Mads Hansen, Jesper Madsen
Widzów: 1530
Sebastian Frimmel Bramka 8
Kara
(14:17)
raport
9 Bramka Arkadiusz Moryto
Kara 1×Czerwona kartka

16 stycznia 2022
18:00

Niemcy 

34:29

 Austria

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Chorwacja Matija Gubica, Boris Milošević
Widzów: 1485
Timo Kastening Bramka 9
Kara
(15:16)
raport
9 Bramka Sebastian Frimmel
Kara
16 stycznia 2022
20:30

Białoruś 

20:29

 Polska

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Francja Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura
Widzów: 2500
Mikita Wajłupau Bramka 5
Kara 1×Czerwona kartka
(11:14)
raport
7 Bramka Przemysław Krajewski
Kara 1ׯółta kartka

18 stycznia 2022
18:00

Polska 

23:30

 Niemcy

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Macedonia Północna Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski
Widzów: 1076
Arkadiusz Moryto Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(12:15)
raport
9 Bramka Christoph Steinert
Kara 1ׯółta kartka
18 stycznia 2022
20:30

Białoruś 

29:26

 Austria

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Słowacja Boris Mandák, Mário Rudinský
Widzów: 835
Mikita Wajłupau Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(16:16)
raport
7 Bramka Janko Božović
Kara 1ׯółta kartka


Grupa E

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.  Hiszpania 3 3 0 0 88 78 +10 6 Awans do fazy zasadniczej
2.  Szwecja 3 1 1 1 85 77 +8 3 Awans do fazy zasadniczej
3.  Czechy 3 1 1 1 80 74 +6 3
4.  Bośnia i Hercegowina 3 0 0 3 61 85 −24 0
13 stycznia 2022
18:00

Hiszpania 

28:26

 Czechy

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Czarnogóra Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović
Widzów: 1173
Eduardo Gurbindo Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(14:11)
raport
6 Bramka Jakub Hrstka
Kara 2ׯółta kartka
13 stycznia 2022
20:30

Szwecja 

30:18

 Bośnia i Hercegowina

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Węgry Ádám Bíró, Olivér Kiss
Widzów: 1268
Hampus Wanne Bramka 6
Kara
(17:11)
raport
4 Bramka Senjamin Burić
Kara 1ׯółta kartka

15 stycznia 2022
18:00

Czechy 

27:19

 Bośnia i Hercegowina

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Francja Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura
Widzów: 1994
Matěj Klíma Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(12:9)
raport
5 Bramka Dino Hamidović
Kara 1ׯółta kartka
15 stycznia 2022
20:30

Hiszpania 

32:28

 Szwecja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Szwajcaria Arthur Brunner, Morad Salah
Widzów: 2159
Ángel Fernández Pérez Bramka 8
Kara
(17:14)
raport
8 Bramka Hampus Wanne
Kara 1ׯółta kartka

17 stycznia 2022
18:00

Bośnia i Hercegowina 

24:28

 Hiszpania

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Słowenia Bojan Lah, David Sok
Widzów: 1162
Ivan Karačić Bramka 6
Kara
(14:12)
raport
7 Bramka Agustín Casado
Kara 2ׯółta kartka
17 stycznia 2022
20:30

Czechy 

27:27

 Szwecja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Chorwacja Matija Gubica, Boris Milošević
Widzów: 1368
Tomáš Piroch Bramka 6
Tomáš Babák Bramka 6
Kara 1ׯółta kartka
(11:12)
raport
5 Bramka Hampus Wanne
5 Bramka Lukas Sandell
Kara 1ׯółta kartka


Grupa F

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.  Rosja 3 3 0 0 88 76 +12 6 Awans do fazy zasadniczej
2.  Norwegia 3 2 0 1 92 77 +15 4 Awans do fazy zasadniczej
3.  Słowacja 3 1 0 2 83 97 −14 2
4.  Litwa 3 0 0 3 82 95 −13 0
13 stycznia 2022
18:00

Rosja 

29:27

 Litwa

Steel Aréna, Koszyce
Sędziowie: Islandia Jónas Elíasson, Anton Pálsson
Widzów: 902
Siergiej Kosorotow Bramka 9
Kara 1ׯółta kartka
(14:9)
raport
5 Bramka Aidenas Malašinskas
Kara 1ׯółta kartka
13 stycznia 2022
20:30

Norwegia 

35:25

 Słowacja

Steel Aréna, Koszyce
Sędziowie: Szwajcaria Arthur Brunner, Morad Salah
Widzów: 1568
Erik Toft Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(15:11)
raport
6 Bramka Tomáš Urban
Kara 1ׯółta kartka

15 stycznia 2022
18:00

Słowacja 

31:26

 Litwa

Steel Aréna Koszyce
Sędziowie: Macedonia Północna Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski
Widzów: 1504
Tomáš Urban Bramka 7
Kara 1ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
(15:8)
raport
8 Bramka Aidenas Malašinskas
Kara
15 stycznia 2022
20:30

Norwegia 

22:23

 Rosja

Steel Aréna Koszyce
Sędziowie: Czarnogóra Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović
Widzów: 1967
Sebastian Barthold Bramka 7
Kara 3ׯółta kartka
(12:14)
raport
7 Bramka Dmitrij Żytnikow
Kara 1ׯółta kartka

17 stycznia 2022
18:00

Słowacja 

27:36

 Rosja

Steel Aréna, Koszyce
Sędziowie: Dania Mads Hansen, Jesper Madsen
Widzów: 1290
Jakub Prokop Bramka 8
Kara
(9:19)
raport
7 Bramka Siergiej Kosorotow
17 stycznia 2022
20:30

Litwa 

29:35

 Norwegia

Steel Aréna, Koszyce
Sędziowie: Węgry Ádám Bíró, Olivér Kiss
Widzów: 1705
Aidenas Malašinskas Bramka 8
Kara
(16:18)
raport
7 Bramka Sander Sagosen
7 Bramka Sebastian Barthold
Kara


Faza zasadnicza

Grupa I

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.  Francja 5 4 0 1 148 131 +17 8 Mecze o miejsca 1–4
2.  Dania 5 4 0 1 149 123 +26 8 Mecze o miejsca 1–4
3.  Islandia 5 3 0 2 138 124 +14 6 Mecz o miejsca 5–6
4.  Chorwacja 5 1 1 3 124 136 −12 3
5.  Holandia 5 1 1 3 137 156 −19 3
6.  Czarnogóra 5 1 0 4 134 160 −26 2
20 stycznia 2022
15:30

Czarnogóra 

32:26

 Chorwacja

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Norwegia Lars Jørum, Håvard Kleven
Widzów: 5037
Branko Vujović Bramka 7
Miloš Vujović Bramka 7
Kara
(15:9)
raport
7 Bramka Ivan Čupić
Kara
20 stycznia 2022
18:00

Francja 

34:24

 Holandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Niemcy Robert Schulze, Tobias Tönnies
Widzów: 5055
Aymeric Minne Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(15:12)
raport
4 Bramka Kay Smits
4 Bramka Dani Baijens
Kara 1ׯółta kartka
20 stycznia 2022
20:30

Dania 

28:24

 Islandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Szwecja Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Widzów: 5060
Mathias Gidsel Bramka 9
Kara 1ׯółta kartka
(17:14)
raport
8 Bramka Ómar Ingi Magnússon
Kara 1ׯółta kartka

22 stycznia 2022
15:30

Czarnogóra 

30:34

 Holandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Czechy Václav Horáček, Jiří Novotný
Widzów: 11 360
Radojica Čepić Bramka 6
Branko Vujović Bramka 6
Kara
(16:18)
raport
9 Bramka Kay Smits
Kara
22 stycznia 2022
18:00

Francja 

21:29

 Islandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Macedonia Północna Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski
Widzów: 11 394
Aymeric Minne Bramka 5
Nicolas Tournat Bramka 5
Hugo Descat Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(10:17)
raport
10 Bramka Ómar Ingi Magnússon
Kara 1ׯółta kartka
22 stycznia 2022
20:30

Dania 

27:25

 Chorwacja

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Hiszpania Andreu Marín, Ignacio García
Widzów: 11 412
Mikkel Hansen Bramka 8
Kara
(12:11)
raport
8 Bramka Marino Marić
Kara 2ׯółta kartka

24 stycznia 2022
15:30

Islandia 

22:23

 Chorwacja

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Niemcy Robert Schulze, Tobias Tönnies
Widzów: 4522
Orri Thorkelsson Bramka 6
Kara 1ׯółta kartka
(12:10)
raport
6 Bramka Tin Lučin
Kara 1ׯółta kartka
24 stycznia 2022
18:00

Dania 

35:23

 Holandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Macedonia Północna Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski
Widzów: 4557
Mathias Gidsel Bramka 9
Kara 1ׯółta kartka
(21:12)
raport
6 Bramka Dani Baijens
Kara
24 stycznia 2022
20:30

Czarnogóra 

27:36

 Francja

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Szwecja Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Widzów: 4582
Miloš Vujović Bramka 7
Kara 1×Czerwona kartka
(12:16)
raport
7 Bramka Dika Mem
Kara 1ׯółta kartka 1×Czerwona kartka

26 stycznia 2022
15:30

Czarnogóra 

24:34

 Islandia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Hiszpania Andreu Marín, Ignacio García
Widzów: 5200
Miloš Vujović Bramka 11
Kara
(8:17)
raport
11 Bramka Ómar Ingi Magnússon
Kara 1ׯółta kartka
26 stycznia 2022
18:00

Holandia 

28:28

 Chorwacja

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Szwecja Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Widzów: 5275
Luc Steins Bramka 6
Kara
(15:13)
raport
12 Bramka Ivan Martinović
Kara 1ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
26 stycznia 2022
20:30

Dania 

29:30

 Francja

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Czechy Václav Horáček, Jiří Novotný
Widzów: 5315
Niclas Kirkeløkke Bramka 10
Kara
(17:12)
raport
8 Bramka Dika Mem
8 Bramka Hugo Descat
Kara 1×Czerwona kartka


Grupa II

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.  Hiszpania 5 4 0 1 138 130 +8 8 Mecze o miejsca 1–4
2.  Szwecja 5 4 0 1 134 117 +17 8 Mecze o miejsca 1–4
3.  Norwegia 5 3 0 2 142 124 +18 6 Mecz o miejsca 5–6
4.  Niemcy 5 2 0 3 127 134 −7 4
5.  Rosja 5 1 1 3 129 136 −7 3
6.  Polska 5 0 1 4 128 157 −29 1
20 stycznia 2022
15:30

Rosja 

23:29

 Szwecja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Słowenia Bojan Lah, David Sok
Widzów: 1667
Aleksandr Jermakow Bramka 5
Kara 1ׯółta kartka
(13:16)
raport
9 Bramka Hampus Wanne
Kara
20 stycznia 2022
18:00

Niemcy 

23:29

 Hiszpania

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Francja Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura
Widzów: 1683
Johannes Golla Bramka 4
Patrick Zieker Bramka 4
Kara
(12:14)
raport
6 Bramka Jorge Maqueda
20 stycznia 2022
20:30

Polska 

31:42

 Norwegia

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Szwajcaria Arthur Brunner, Morad Salah
Widzów: 1682
Arkadiusz Moryto Bramka 10
Kara 1ׯółta kartka
(15:21)
raport
10 Bramka Sebastian Barthold
Kara 1ׯółta kartka

21 stycznia 2022
15:30

Rosja 

25:26

 Hiszpania

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Dania Mads Hansen, Jesper Madsen
Widzów: 2021
Dmitrij Santałow Bramka 6
Kara
(11:12)
raport
7 Bramka Agustín Casado
21 stycznia 2022
18:00

Polska 

18:28

 Szwecja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Czarnogóra Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović
Widzów: 2021
Arkadiusz Moryto Bramka 5
Przemysław Krajewski Bramka 5
Kara
(6:14)
raport
4 Bramka Emil Mellegard
4 Bramka Hampus Wanne
4 Bramka Fredric Pettersson
Kara 1ׯółta kartka
21 stycznia 2022
20:30

Niemcy 

23:28

 Norwegia

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Słowenia Bojan Lah, David Sok
Widzów: 2021
Johannes Golla Bramka 4
Kara 1ׯółta kartka
(12:14)
raport
7 Bramka Erik Thorsteinsen Toft
Kara

23 stycznia 2022
15:30

Polska 

29:29

 Rosja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Francja Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura
Widzów: 1984
Szymon Sićko Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(13:12)
raport
8 Bramka Siergiej Kosorotow
Kara 1ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
23 stycznia 2022
18:00

Niemcy 

21:25

 Szwecja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Szwajcaria Arthur Brunner, Morad Salah
Widzów: 1992
Julian Köster Bramka 4
Kara
(10:12)
raport
6 Bramka Hampus Wanne
Kara
23 stycznia 2022
20:30

Hiszpania 

23:27

 Norwegia

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Czarnogóra Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović
Widzów: 1992
Jorge Maqueda Bramka 6
Kara
(11:14)
raport
6 Bramka Sebastian Barthold
Kara 1×Czerwona kartka

25 stycznia 2022
15:30

Polska 

27:28

 Hiszpania

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Słowenia Bojan Lah, David Sok
Widzów: 1432
Arkadiusz Moryto Bramka 6
Kara 2ׯółta kartka
(13:14)
raport
4 Bramka Agustín Casado
4 Bramka Ferran Sole
Kara
25 stycznia 2022
18:00

Niemcy 

30:29

 Rosja

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Czarnogóra Ivan Pavićević, Miloš Ražnatović
Widzów: 1443
Johannes Golla Bramka 6
Kara 1ׯółta kartka
(16:12)
raport
8 Bramka Siergiej Kosorotow
Kara
25 stycznia 2022
20:30

Szwecja 

24:23

 Norwegia

Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
Sędziowie: Dania Mads Hansen, Jesper Madsen
Widzów: 1448
Valter Chrintz Bramka 6
Kara
(9:14)
raport
6 Bramka Harald Reinkind
Kara


Faza pucharowa

Mecz o 5. miejsce

28 stycznia 2022
15:30

Islandia 

33:34 (po dogr.)

 Norwegia

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Hiszpania Andreu Marín, Ignacio García
Widzów: 7165
Ómar Ingi Magnússon Bramka 10
Kara 2ׯółta kartka
(12:16)
Pełny czas:
27:27
po dogrywce:
33:34
raport
8 Bramka Sander Sagosen
Kara 1×Czerwona kartka


Mecz o miejsca 1–4

Półfinały

28 stycznia 2022
18:00

Hiszpania 

29:25

 Dania

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Macedonia Północna Sławe Nikołow, Ǵorǵi Naczewski
Widzów: 7286
Aleix Gómez Bramka 11
Kara 1ׯółta kartka
(13:14)
raport
8 Bramka Mikkel Hansen
Kara 1ׯółta kartka
28 stycznia 2022
20:30

Francja 

33:34

 Szwecja

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Słowenia Bojan Lah, David Sok
Widzów: 7306
Aymeric Minne Bramka 8
Hugo Descat Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
(14:17)
raport
9 Bramka Jim Gottfridsson
Kara 1ׯółta kartka


Mecz o 3. miejsce

30 stycznia 2022
15:30

Dania 

35:32 (po dogr.)

 Francja

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Czechy Václav Horáček, Jiří Novotný
Widzów: 10 021
Kentin Mahe Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(13:14)
Pełny czas:
29:29
po dogrywce:
35:32
raport
10 Bramka Jacob Holm
Kara


Finał

30 stycznia 2022
18:15

Szwecja 

27:26

 Hiszpania

MVM Dome, Budapeszt
Sędziowie: Niemcy Robert Schulze, Tobias Tönnies
Widzów: 14 238
Niclas Ekberg Bramka 5
Oscar Bergendahl Bramka 5
Kara 2ׯółta kartka
(12:13)
raport
6 Bramka Adrià Figueras
6 Bramka Aleix Gómez
Kara


Klasyfikacja końcowa

Miejsce Reprezentacja Charakterystyki Uwagi
Gold medal europe.svg  Szwecja [1] awans: ME 2024
Silver medal europe.svg  Hiszpania [2] awans: MŚ 2023 i ME 2024
Bronze medal europe.svg  Dania [3] awans: ME 2024
4.  Francja [4] awans: MŚ 2023
5.  Norwegia [5] awans: MŚ 2023
6.  Islandia [6]
7.  Niemcy [7]
8.  Chorwacja [8]
9.  Rosja [9]
10.  Holandia [10]
11.  Czarnogóra [11]
12.  Polska [12]
13.  Czechy [13]
14.  Serbia [14]
15.  Węgry [15]
16.  Słowenia [16]
17.  Białoruś [17]
18.  Słowacja [18]
19.  Portugalia [19]
20.  Austria [20]
21.  Litwa [21]
22.  Macedonia Północna [22]
23.  Bośnia i Hercegowina [23]
24.  Ukraina [24]

Nagrody indywidualne

Do nagród indywidualnych nominowano po sześciu zawodników w każdej kategorii[78], a otrzymali je[14]:

MVP Najlepszy
bramkarz
Najlepszy
lewoskrzydłowy
Najlepszy
lewy
rozgrywający
Najlepszy
środkowy
rozgrywający
Najlepszy
prawy
rozgrywający
Najlepszy
prawoskrzydłowy
Najlepszy
obrotowy
Najlepszy
obrońca
Szwecja Jim Gottfridsson Islandia Viktor Gísli Hallgrímsson Czarnogóra Miloš Vujović Dania Mikkel Hansen Holandia Luc Steins Dania Mathias Gidsel Hiszpania Aleix Gómez Niemcy Johannes Golla Szwecja Oscar Bergendahl

Przypisy

  1. Surprise EHF EURO 2022 preliminary round concludes (ang.). ihf.info. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-20)].
  2. First EHF EURO 2022 semi-final spot to Denmark (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-25)].
  3. Miracle comeback sees France snatch semi-final spot (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-27)].
  4. Stupendous comeback sees Sweden to semi-finals (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-26)].
  5. Spain seal sixth consecutive semi-final berth (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-26)].
  6. Reigning world champions advance to EHF EURO 2022 semi-finals (ang.). ihf.info. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-27)].
  7. Gómez and Perez de Vargas power Spain to final (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-01)].
  8. Sweden book final rematch against Spain (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-01)].
  9. a b c Outstanding Sweden win record fifth EHF EURO title (ang.). ihf.info. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-31)].
  10. Record champions Sweden reclaim EHF EURO trophy (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-30)].
  11. Denmark end eight-year wait for EURO medal (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-01)].
  12. Norway clinch fifth in last second of extra time (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-28)].
  13. What’s at stake at EHF EURO 2022? (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-16)].
  14. a b MVP Gottfridsson leads seven-nation All-star Team (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-01-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-30)].
  15. Individual Statistics (ang.). res.ehf.eu. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-30)].
  16. Team Statistics (ang.). res.ehf.eu. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-31)].
  17. EHF Executive Committee meeting held in Austria (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-27)].
  18. EHF Competitions Commission (Meeting no. 03 of the period 2016 – 2020) (ang.). handball.no. [dostęp 2017-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-11)].
  19. a b Beyond 2020: EHF details bidding process for EHF EUROs 2022/24 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2017-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-11)].
  20. EHF EURO meeting for Executive Committee (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-30)].
  21. EHF EUROs beyond 2020 – seven bids from across Europe (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2017-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-13)].
  22. EHF EUROs bids for 2022/24 now available online (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-15)].
  23. EHF Congress final day round-up (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-07-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-20)].
  24. Hungary and Slovakia to host Men’s EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-20)].
  25. Minutes to the 14th Ordinary Congress of the European Handball Federation (EHF) in Glasgow / SCO, 19 -20 June 2018 (ang.). handball.no. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-11)].
  26. The EHF EURO is set to become even more European (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2014-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-30)].
  27. Unanimous: Men’s EHF EURO to be expanded to 24 teams (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2014-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-30)].
  28. Men's EHF EURO 2020 bigger and larger than ever before (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2014-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  29. EXTRA REST DAYS CONFIRMED AT MEN’S EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-13)].
  30. Playing Schedule for 24 Teams (15 Playing Days, 18 Days, 65 Matches) (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-18)].
  31. Match times for Men’s EHF EURO 2022 confirmed (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-10)].
  32. Change of throw-off times for Hungary matches (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-27)].
  33. EHF EURO 2022 set for throw off with 24-team line-up at the start (ang.). ihf.info. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-12)].
  34. Men’s EHF EURO 2022 logo unveiled (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-25)].
  35. Ball design revealed for EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-13)].
  36. a b Official EHF EURO song announced as category 1 tickets become available (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-17)].
  37. Hosts present four sets of medals for EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-25)].
  38. Meet the EHF EURO 2022 mascot... and give him a name! (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-05)].
  39. DEER CALLING (ang.). twitter.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-04-14)].
  40. Official Merchandise of the Men's EHF EURO 2022 (ang.). ehfeuro.eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-13)].
  41. EHF EURO 2022 volunteer recruitment starts in Hungary (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-18)].
  42. Tickets go on sale for Men’s EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-13)].
  43. Tickets on sale for EHF EURO 2022 matches in Slovakian arenas (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-02)].
  44. EHF EURO 2022 tickets now on sale for Szeged and Debrecen (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-07)].
  45. Day tickets to go on sale for EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-31)].
  46. Slovakian venue day tickets on sale for EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-14)].
  47. Watch games and see more of the EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-12)].
  48. Men’s EHF EURO 2022 screened around the world (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-13)].
  49. Men’s EHF EURO 2022 reaches millions around the world (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-01)].
  50. Swedish fans glued to their screens as EHF EURO final is watched by millions (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-05)].
  51. TikTok partnership helps handball go viral at Men's EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-02)].
  52. a b ‘Vaccinated or recovered’: Safety reigns high at EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-28)].
  53. a b Hygiene concept updated for Men’s EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-07)].
  54. A technological helping hand for EHF EURO officials (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-01)].
  55. Organisers take first step towards Men's EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-29)].
  56. Executive Committee gathers in Belgrade for first meeting in 2019/20 season (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-26)].
  57. EHF EURO 2022 in good company in state-of-the-art arenas (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-17)].
  58. The new pride of Budapest is ready to host EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-20)].
  59. Renovation of Men's EHF EURO 2022 venue in Debrecen complete (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-21)].
  60. 25% capacity confirmed for EHF EURO matches in Slovakia (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-08)].
  61. Spectator update for EHF EURO 2022 matches in Slovakia (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-11)].
  62. Spectator update for matches at the Men’s EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-31)].
  63. Countdown to the Men's EHF EURO 2022 draw (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-23)].
  64. DRAW PROCEDURE FOR THE FINAL TOURNAMENT (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-23)].
  65. EHF EURO 2022 draw pots announced (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-05)].
  66. DRAW PROCEDURE FOR THE FINAL TOURNAMENT (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-13)].
  67. MEN'S EHF EURO 2022 FINAL TOURNAMENT DRAW GUIDE (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-14)].
  68. How to follow the EHF EURO 2022 draw like a pro (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-05)].
  69. 24 teams celebrate as Men’s EHF EURO 2022 final line-up is set (ang.). ihf.info. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-03)].
  70. Teams learn their fate as Men’s EHF EURO 2022 groups are drawn (ang.). ihf.info. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-10)].
  71. Familiar rivalries to reignite at EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-06)].
  72. Squad lists for all Men's EHF EURO 2022 teams released (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-07)].
  73. Men's EHF EURO 2022 Official Squad Lists (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2021-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-03)].
  74. EHF Executive Committee gathers in Vienna (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-01)].
  75. 18 referee pairs nominated for EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-02)].
  76. Two additional referee pairs nominated (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-11)].
  77. Referee nominations for Men's EHF EURO 2022 (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-04-14)].
  78. Vote now for the EHF EURO 2022 All-star Team (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2022-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-27)].

Bibliografia

Search stories