Loading...

Jan Englert

Jan Englert

Jan Aleksander Englert (ur. 11 maja 1943 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor sztuk teatralnych, pedagog.

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1956 rolą w Kanale Andrzeja Wajdy. Zagrał także m.in. w produkcjach: Kazimierza Kutza (Sól ziemi czarnej, Perła w koronie), Janusza Zaorskiego (Baryton), Filipa Bajona (Magnat), Janusza Morgensterna (Kolumbowie, Polskie drogi), Jerzego Antczaka (Noce i dnie), Ryszarda Bera (Lalka) i Jana Łomnickiego (Dom).

W 1964 zadebiutował w teatrze. Od tamtej pory zagrał ponad 150 ról w teatrach stacjonarnych i 200 ról w Teatrze Telewizji[1]. Zagrał w przedstawieniach reżyserów, takich jak m.in. Erwin Axer, Jerzy Kreczmar, Kazimierz Dejmek, Andrzej Łapicki, Maciej Prus i Paweł Passini.

Życiorys

Urodził się w Warszawie, ale w dzieciństwie wraz z rodziną często zmieniał miejsce zamieszkania – dorastał w Częstochowie, Sosnowcu, Polanicy i Kłodzku, a w 1950 ponownie zamieszkał w stolicy[2]. Jest starszym bratem reżysera teatralnego i aktora Macieja Englerta. Po rozwodzie rodziców był wychowywany przez matkę i dziadków[3], a z ojcem miał sporadyczny kontakt[4]. Edukację szkolną rozpoczął w wieku sześciu lat[5]. W szkole podstawowej był prześladowany przez starszych kolegów[5].

Jako aktor filmowy zadebiutował w wieku 13 lat rolą łącznika Zefira w filmie Andrzeja Wajdy Kanał (1956)[6]. Będąc nastolatkiem, należał do kółka teatralnego działającego przy Pałacu Kultury i Nauki[7] oraz trenował piłkę nożna w Polonii Warszawa[8]. Po ukończeniu nauki w 37. LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie[9] podjął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie; studiował na jednym roku m.in. Marianem Opanią, Grzegorzem Damięckim, Andrzejem Zaorskim, Ireną Karel, Barbarą Sołtysik i Jolantą Wołłejko[10].

Po obronie dyplomu w 1964 został aktorem Teatru Polskiego w Warszawie, w którym zadebiutował w roli Groźbego w Balladzie polskiej[11], dwa miesiące później premierowo zagrał starca w Psie ogrodnika[12], poza tym statystował w Balladynie[13]. Po tym, jak w 1966 dyrektorem teatru został Jerzy Kreczmar, zaczął być obsadzany w większych rolach[14]. Zagrał m.in. Heliogabala w Irydionie[14] i Drinkwatera w Nawróceniu kapitana Brassbounda[15]. W tym czasie zagrał także swoje pierwsze role w Teatrze Telewizji, m.in. kelnera w Duecie, bezwzględnego aplikanta w Dekrecie i oficera Fiedotika w Trzech siostrach[16]. W 1968 zagrał większą rolę w TT – Stefana Bielaka w Notesie[17]. Powrócił także na wielki ekran, grając m.in. w Kontrybucji (1967) Jana Łomnickiego[18].

W 1969 zagrał Erwina Malinioka, jednego z głównych bohaterów filmu Sól ziemi czarnej (1970), będącego pierwszą częścią tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza[19], oraz czołgistę Janka Wolnego w radziecko-enerdowsko-polskim serialu Wyzwolenie (1970)[20]. W tym samym roku przeszedł do Teatru Współczesnego[21], w którym zadebiutował w spektaklu Konflikt, składającym się ze sztuk Metro i Sąsiedzi[22], a następnie zagrał m.in.: Ryszarda w Pokoju na godziny (1971) [23], Banca w Macbetcie (1972)[24], Leona Węgorzewskiego w Matce (1972)[25], Mesę w Punkcie przecięcia (1973), Pierwszego w Rzeczy listopadowej (1975), Jermołaja Łopachina w Wiśniowym sadzie (1976)[26], Oficera w Grze snów[27] i Gustawa w Dziadach kowieńskich (1978)[28].

Ogólnopolski rozgłos zyskał w 1970 rolą „Zygmunta” w serialu Janusza Morgensterna Kolumbowie[29]. W 1971 otrzymał od redakcji „Expressu Wieczornego” statuetkę Złotej Maski dla najlepszego aktora polskich filmów historycznych i kostiumowych[30], a także zagrał w drugiej części tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza – Perła w koronie, ponownie wcielając się w postać Erwina Malinioka[31]. Kontynuował występowanie w Teatrze Telewizji, w 1975 zagrał m.in. tytułową rolę w Hamlecie i Don Juanie[32]. W 1975 zagrał Marcina Śniadowskiego w filmie Jerzego Antczaka Noce i dnie[33]. W tym samym roku za rolę jezuity Ricardo Leona Heredii, głównego bohatera filmu Wyło Radewa Dusze stracone, otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym festiwalu filmowym w Warnie[34]. W 1977 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi [35]. Pod koniec lat 70. był członkiem prezydium Związku Zawodowego Aktorów Polskich w Centralnej Radzie Związków Zawodowych[36], następnie został przewodniczącym warszawskiego oddziału SPATiF-u[37], a na początku lat 80. objął stanowisko wicepresesa ZASP[38].

W grudniu 1981 wyreżyserował Irydiona dla Teatru Telewizji[39]. W tym samym roku odszedł z Teatru Współczesnego i wrócił do Teatru Polskiego[40], w którym zagrał m.in. Piotra M. w Ołtarzu wzniesionym sobie (1981)[41], Konrada w Wyzwoleniu (1982)[42], tytułowego bohatera w Vatzlavie (1982)[43], Krzysztofa w Obłędzie (1983)[44], Pana Młodego w Weselu (1984), Nieuda w Letnim dniu (1984; za rolę otrzymał nagrodę aktorską pierwszego stopnia na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu)[45], Gustawa w Ślubach panieńskich (1984; za rolę otrzymał nagrodę na festiwalu Opolskie Konfrontacje Teatralne w Warszawie)[46], Morisa w Kontrakcie (1987), Bartodzieja w Portrecie (1987)[47], Chlestakowa w Rewizorze (1989)[48], Henryka w Ślubie (1991) i tytułową rolę w Ryszardzie III (1993)[49]. Oprócz tego wyreżyserował dla Teatru Polskiego: Matkę, Bezimienne dzieło i Onych Witkacego, Kordiana Słowackiego; Śluby panieńskie Fredry

Równocześnie współpracował z innymi teatrami: w 1990 wyreżyserował spektakl impresaryjny Pan Tadeusz – Kochajmy się…!, a w 1992 za gościnny występ w roli Kaliksta Bałandaszka w spektaklu Oni w Teatrze Powszechnym w Warszawie otrzymał nagrodę na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych[50], a w 1993 wyreżyserował dla Teatru Telewizji: Kurkę Wodną Witkacego i Miesiąc na wsi Turgieniewa[51] W 1996 odszedł z Teatru Narodowego. Mimo to gościnnie grał rolę Marka Antoniusza w Juliuszu Cezarze (1996)[52].

W 1997 wystąpił w roli Ferdynanda Lipskiego w filmie Juliusza Machulskiego Kiler[53], wyreżyserował Dziady Mickiewicza dla Teatru Telewizji oraz został aktorem Teatru Narodowego, którego od 2003 jest dyrektorem artystycznym[54][55]. Zagrał m.in. gen. Chłopckiego w Nocy listopadowej (1997)[56], hrabiego Henryka w Nie–Boskiej komedii (2002)[57], R w Duszyczce (2004)[58], Tezeusza w Fedrze (2006)[59], Eugeniusza w Weselu (2009)[60], Witolda Gombrowicza w Dowodzie na istnienie drugiego (2014)[61], Sira w Garderobianym (2016)[62] i Wiktora w Sonacie jesiennej (2020)[63], a także wyreżyserował m.in. Udrękę życia Levina oraz Trzy siostry i Iwanowa Czechowa[64], Dziady Mickiewicza (w 2008 i 2018 z okazji 40– i 50–lecia zdjęcia sztuki z afisza)[65].

Pozostając dyrektorem Teatru Narodowego, zagrał m.in. Paolo w przedstawieniu Grzegorza Jarzyny T.E.O.R.E.M.A.T. (2009) w TR Warszawa[66] oraz wyreżyserował dla Teatru Telewizji m.in. Mewę Czechowa.

W 1989 otrzymał tytuł profesora warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, w której wcześniej pełnił funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego (1981–1987)[67] i rektora (1987–1993, 1996–2002), a od 2002 jest jej wykładowcą. Za jego kadencji rektorskiej odbudowano Teatr Collegium Nobilium i powołano Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych. W latach 1992–1993 był również członkiem Rady ds. Kultury przy Prezydencie RP. W 2001 otrzymał tytuł honorowego profesora Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej w Moskwie.

W 2013 wyreżyserował jednoaktówkę Nikt mnie nie zna z okazji 50-lecia istnienia Teatru Telewizji[68].

W 2019 otrzymał doktorat honoris causa Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej w Sofii oraz odebrał Plakietę Honorową „Świętych Cyryla i Metodego” z rąk prezydenta Rumena Radewa[69]. W tym samym roku był nominowany do antynagrody Węża za „występ poniżej godności” w filmie Michała Kwiecińskiego Miłość jest wszystkim[70].

Życie prywatne

W wieku 18 lat[71] ożenił się z aktorką Barbarą Sołtysik, z którą ma troje dzieci: syna Tomasza oraz dwie córki, Katarzynę i Małgorzatę. Z drugą żoną, aktorką Beatą Ścibakówną, ma córkę Helenę (ur. 2000), która również jest aktorką[72].

Filmografia

Jan Englert podczas 40. rocznicy ostatniego publicznego spektaklu „Dziadów”, Teatr Narodowy w Warszawie (2008)
Jan Englert (2006)
Od lewej: Jan Englert, Krystyna Janda i Joanna Szczepkowska podczas Wieczoru Wyborców w Warszawie (2019)
Jan Englert (czwarty od lewej) w spektaklu „Garderobiany” Ronalda Harwooda w reżyserii Adama Sajnuka, XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (2020)
Filmy[73]
Rok Tytuł Rola Uwagi
1956 Kanał „Zefir” debiut filmowy
1962 Miłość dwudziestolatków kolega Basi niewymieniony w napisach
1966 Noc generałów polski partyzant w brązowej kurtce zeskakujący z balkonu nie występuje w napisach
1966 Marysia i Napoleon kolega Marysi niewymieniony w napisach
1966 Kontrybucja Pawełek, brat Anny
1966 Bokser bokser Kozłowski, członek polskiej drużyny
1968 Hasło Korn kamerzysta, pracownik kontrwywiadu niewymieniony w napisach
1969 Sól ziemi czarnej Erwin Maliniok
1969 Wyzwolenie czołgista Jan Wolny
1970 Wawelski conventus dowódców Franciszek Zubrzycki „Mały Franek” film dokumentalny
1971 Perła w koronie Erwin Maliniok
1971 Kłopotliwy gość członek komisji z elektrowni
1972 Trzeba zabić tę miłość szef Andrzeja, właściciel warsztatu samochodowego
1972 Poślizg Marek
1972 Ocalenie Andrzej Jezierski, współpracownik Adama
1973 Pamiętnik Tadeusza Makowskiego Tadeusz Makowski film dokumentalny
1973 Nagrody i odznaczenia chorąży Garstka
1975 Dusze stracone Ricardo Heredia
1975 Noce i dnie Marcin Śniadowski, mąż Agnieszki Niechcicówny
1975 Doktor Judym Tomasz Judym
1975 Czerwone i białe Edward Ocieski
1977 Sprawa Gorgonowej aspirant Respond
1977 Akcja pod Arsenałem Stanisław Broniewski „Stefan Orsza”
1978 Roman i Magda Grzegorz Klimecki
1979 Ojciec królowej kawaler de Charentes
1980 Ukryty w słońcu Janek
1980 Mniejsze niebo Marek Weber, dziennikarz telewizyjny
1981 Okno psychiatra, kolega Krzysztofa
1982 Bluszcz Andrzej, kochanek Kingi
1983 Stan wewnętrzny Jerzy, konstruktor łodzi, były mąż Ewy
1983 Soból i panna Stanisław Pucewicz
1983 Marynia Hipolit Apolinary Maszko
1984 W starym dworku, czyli niepodległość trójkątów Ryszard Korbowski
1984 Baryton Froelich, kuzyn Sophie
1985 Rajska jabłoń Jan Cichocki, prowizor w aptece męża Amelki, jej kochanek
1986 Weryfikacja Janusz Malicki, kierownik działu w redakcji „Tygodnika”
1986 Magnat Conrad, syn Hansa Heinricha
1987 W klatce dyrektor firmy polonijnej, sąsiad Władysława
1988 Piłkarski poker prezes „Czarnych”
1988 Dziewczynka z hotelu Excelsior playboy
1990 Superwizja Joachim
1992 Wielka wsypa Jarek Bronko vel Branicki
1992 Białe małżeństwo Wincenty, ojciec dziewcząt
1993 Komedia małżeńska Wiktor Kozłowski, mąż Marii
1994 Śmierć w płytkiej wodzie Dobos
1994 Szczur Jarek Bronko vel Branicki także scenariusz i dialogi
1995 Pestka Sewer, wspólnik Borysa
1996 Wirus komisarz Kujawa, ojciec Józka
1997 Kiler senator Ferdynand Lipski
1997 Ciemna strona Wenus Max Rosner
1998 Złoto dezerterów major „Jeremi”
1999 Kiler-ów 2-óch senator Ferdynand Lipski
2000 Świąteczna przygoda anioł Śmierć
2001 Pieniądze to nie wszystko prowadzący galę small-biznesu
2002 Superprodukcja występuje w roli samego siebie
2006 [email protected]ść w sieci klient Marka
2006 Bezmiar sprawiedliwości mecenas Paweł Boś, adwokat Kutra
2007 Katyń generał
2008 Skorumpowani Witold Burzyński
2008 Lejdis Jan Korbowicz, ojciec „Korby”
2009 Tatarak doktor, mąż Marty
2009 Popiełuszko. Wolność jest w nas profesor
2013 Tajemnica Westerplatte podpułkownik Wincenty Sobociński
2013 Ambassada Oskar Reiter, stryj Przemka
2014 Bogowie profesor Wacław Sitkowski, szef Religi
2015 Obce niebo adwokat
2015 Droga do Rzymu lekarz
2018 Miłość jest wszystkim aktor August Szwarc, ojciec Krysi
2019 II koncert na wiolonczelę i orkiestrę sędzia film krótkometrażowy
2021 To musi być miłość Tadeusz
2021 Dziewczyny z Dubaju ojciec Bartka
Produkcje telewizyjne[73]
Rok Tytuł Rola Uwagi
1964 Kandyd żołnierz spektakl telewizyjny
1965 Zapiski majora Pycia chorąży spektakl telewizyjny
1965 Stanisław i Bogumił brat Paweł spektakl telewizyjny
1965 Podziemny front Marcin, żołnierz AL serial telewizyjny, odcinki: 1, 2, 5
1966 Śluby panieńskie Albin spektakl telewizyjny
1966 Stawka większa niż życie podporucznik WP spektakl telewizyjny, odcinek: 10
1966 Duet kelner spektakl telewizyjny
1967 Wdowa po pułkowniku chłopak spektakl telewizyjny
1967 Pieniacz Leander spektakl telewizyjny
1967 Pajęczyna oficer spektakl telewizyjny
1967 Ojciec Nojd spektakl telewizyjny
1967 Nie igra się z miłością wieśniak spektakl telewizyjny
1967 Dekret aplikant spektakl telewizyjny
1967 Cyrograf dojrzałości Wiktor Lewicki film telewizyjny
1968 Stawka większa niż życie Tadek serial telewizyjny, odcinek: 9
1968 Notes Stefan Bielak spektakl telewizyjny
1968 Eurydyka Mateusz spektakl telewizyjny
1969 Niewidzialna kochanka Don Luis spektakl telewizyjny
1969 Makbet Malcolm, syn Duncana spektakl telewizyjny
1969 Kryptonim Maks Janik spektakl telewizyjny
1969 Epilog norymberski doktor G. Gilbert, psychiatra sądowy rozmawiający z oskarżonymi spektakl telewizyjny
1969 Całe życie Sabiny Jan spektakl telewizyjny
1970 Złota kareta Timosza spektakl telewizyjny
1970 Umarłem, aby żyć dr Leśniak spektakl telewizyjny
1970 Pan generał Dawid Edward Mendigales spektakl telewizyjny
1970 Moralność pani Dulskiej Zbyszko Dulski spektakl telewizyjny
1970 Mała ankieta redaktor Bilewicz spektakl telewizyjny
1970 Kolumbowie Zygmunt serial telewizyjny, odcinki: 1, 2, 3, 4, 5
1970 Epilog norymberski doktor G. Gilbert, psychiatra sądowy rozmawiający z oskarżonymi film telewizyjny
1971 Przyjdzie taki pod sam dom i ... Tom Rhodes spektakl telewizyjny
1971 Kwiaty dla matki Marcin spektakl telewizyjny
1971 Fantazy Jan spektakl telewizyjny
1971 Demon Demon spektakl telewizyjny
1972 Pod własnym dachem Tom Midway spektakl telewizyjny
1972 Lucy Crown Tony spektakl telewizyjny
1972 Kordian i cham Kazimierz Deczyński spektakl telewizyjny
1972 Dama pikowa Hermann Naumow film telewizyjny z cyklu „Klasyka światowa
1972 Diabelski zawód Dawid spektakl telewizyjny
1973 Beatryks Cenci Giano Giani spektakl telewizyjny
1973 Akwarium 2 reporter radiowy spektakl telewizyjny
1973 Akcja V porucznik Stanisław Jończyk spektakl telewizyjny, odcinki: 1, 2, 3, 4, 5, 6
1974 S.O.S. porucznik J. Jasło serial telewizyjny, odcinki: 1, 5, 6, 7
1974 Hamlet Hamlet spektakl telewizyjny
1974 Dwoje bliskich obcych ludzi Maciek Bobrowski, mąż Barbary film telewizyjny
1974 Don Juan czyli kamienny gość Don Juan spektakl telewizyjny
1975 Wieczór trzech króli Orsino spektakl telewizyjny
1975 Ucieczka z Betlejemu Wielgut spektakl telewizyjny
1975 Nora Torwald Helmer spektakl telewizyjny
1976 Sidła Julek spektakl telewizyjny
1976 Próba generalna Jack spektakl telewizyjny
1976-1977 Polskie drogi Jerzy, członek AK, kochanek Miszczykowej serial telewizyjny, odcinek: 4, 7, 8
1976 Mistrz zawsze traci kominiarz film telewizyjny z cyklu

Parada oszustów”

1976 Mieszczanie Nił spektakl telewizyjny
1976 Kto daje Artur spektakl telewizyjny
1976 Hotel pod poległym alpinistą Simon Simonet spektakl telewizyjny
1977 Noce i dnie Marcin Śniadowski, mąż Agnieszki Niechcicówny serial telewizyjny, odcinki: 8, 9, 10
1977 Lalka Mraczewski, subiekt w sklepie Wokulskiego serial telewizyjny, odcinki: 1, 3, 4, 9
1978 Życie na gorąco Charles Clermont, pracownik Komisji Narkotyków ONZ serial telewizyjny, odcinek: 7
1978 Rodzina Połanieckich Hipolit Apolinary Maszko serial telewizyjny, odcinki: 1-7
1978 Justyna reżyser Tadeusz, partner Teresy film telewizyjny
1978 Filomena Marturano Ricardo spektakl telewizyjny
1979 Największa świętość Michaj Gruja spektakl telewizyjny
1979 Klątwa ksiądz spektakl telewizyjny
1979 Fircyk w zalotach Fircyk spektakl telewizyjny
1979 Dzień przyjazdu, dzień odjazdu Prokopienko spektakl telewizyjny
1980 Wielki człowiek Billy spektakl telewizyjny
1980-2000 Dom Rajmund Wrotek serial telewizyjny, odcinki: 1-6, 8-25
1981 Wesele dziennikarz spektakl telewizyjny
1981 W agonii Ivan Kriżowec spektakl telewizyjny
1981 Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy hrabia Maciej Mielżyński, przyjaciel Marcinkowskiego serial telewizyjny, odcinki: 3, 4, 5 ,6
1982 Dzień jego powrotu Ksawery Ilecki spektakl telewizyjny
1984 Ziarno fotografii Piotr film telewizyjny
1984 Hania doktor Staś film telewizyjny
1984 5 dni z życia emeryta Stanisław Bzowski, ojciec Adama film telewizyjny
1985 Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca Gustaw spektakl telewizyjny
1985 Gorące ślady Heinrich serial telewizyjny
1986 Zmiennicy aktor Wojciech Rawicz serial telewizyjny, odcinki: 5, 12
1986 Biała wizytówka Conrad von Teuss, syn Hansa Heinricha serial telewizyjny, odcinki: 3, 4, 5, 6
1987 Rzeka kłamstwa January Strzembosz serial telewizyjny, odcinki: 5, 7
1988 Tym razem żegnaj na zawsze prokurator spektakl telewizyjny
1988 Mistrz i Małgorzata Kajfasz, arcykapłan Judei serial telewizyjny, odcinek: 1
1989 Vatzlav Vatzlav spektakl telewizyjny
1989 Szczególny dzień Gabriele spektakl telewizyjny
1989 Pokój na godziny Ryszard spektakl telewizyjny
1989 Modrzejewska Feliks Benda, brat Modrzejewskiej serial telewizyjny, odcinki: 1, 2, 3, 4, 6, 7
1989 Kontrakt Moris spektakl telewizyjny
1990 Portret Bartodziej spektakl telewizyjny
1992 Polowanie na karaluchy On spektakl telewizyjny
1992 Pelikan zięć spektakl telewizyjny
1993 Viva Espana Steve spektakl telewizyjny
1993 Sztuka przekładu Wiktor Bielajew spektakl telewizyjny
1993 Amadeusz cesarz Józef II spektakl telewizyjny
1994 Uciekła mi przepióreczka Przełęcki spektakl telewizyjny
1994 Trzy szkice miłosne On spektakl telewizyjny
1994 Testament Szekspira doktor Hall spektakl telewizyjny
1994 Rozdział drugi Leo Schneider spektakl telewizyjny
1994 Nieprzyjaciel Filip spektakl telewizyjny
1994 Na dnie Waśka Piepieł spektakl telewizyjny
1994 Kordian car spektakl telewizyjny
1994 Fotel na biegunach Oswald spektakl telewizyjny
1994 Dama kameliowa Alexandre Dumas (syn) film telewizyjny
1994 Aszantka Edmund Łoński spektakl telewizyjny
1995 Siostra Hubert spektakl telewizyjny
1995-1998 Matki, żony i kochanki Jerzy Lipert, były chłopak Wiktorii serial telewizyjny
1995 Madame Modjeska James O'Neill spektakl telewizyjny
1996 Życie Galileusza Galileusz spektakl telewizyjny
1996 Zabawa w morderstwo Brian spektakl telewizyjny
1996 Podróż Jan spektakl telewizyjny
1996 Pigmalion profesor Higgins spektakl telewizyjny
1996 Ekstradycja 2 Kowalski serial telewizyjny, odcinki: 1, 8, 9
1997 Wilki w nocy prokurator spektakl telewizyjny
1997 Stan po zapaści docent spektakl telewizyjny
1997 Sława i chwała Stanisław Huby, ojciec Huberta serial telewizyjny, odcinki: 5, 6
1997 Poczta doktor spektakl telewizyjny
1997 Heldenplatz. Plac bohaterów Łukasz spektakl telewizyjny
1998 Ukryty śmiech Harry spektakl telewizyjny
1998 Siedlisko dziekan, przyjaciel Kalinowskiego serial telewizyjny
1998 Ekstradycja 3 Kowalski serial telewizyjny, odcinki: 1, 2
1998 Cesarski szaleniec car Aleksander spektakl telewizyjny
1999 Randka z diabłem prokurator Wesoły spektakl telewizyjny
1999 Od czasu do czasu Julian spektakl telewizyjny
1999 Herbatka u Stalina lord Astor spektakl telewizyjny
2000 Ostatnie kwadry syn spektakl telewizyjny
2000 Golden Joe ojciec spektakl telewizyjny
2001 Zazdrość Leszek Stawiski spektakl telewizyjny
2001 Miasteczko mecenas Adam Pietras serial telewizyjny, odcinki: 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 50, 53, 55, 57, 58, 59, 60
2001 Beatryks Cenci kardynał Orsini spektakl telewizyjny
2002 Święta wiedźma Roland spektakl telewizyjny
2002 Oszuści Howard, mąż Grace spektakl telewizyjny
2002 Lord Jim J.C. spektakl telewizyjny
2003 Siła komiczna Chandler spektakl telewizyjny
2003 Na dobre i na złe Jerzy Różański serial telewizyjny, odcinek: 141
2003 Komedia na dworcu Cherles spektakl telewizyjny
2003 19. południk ambasador Niemiec spektakl telewizyjny
2004 Duszyczka R spektakl telewizyjny
2004 Adwokat i róże mecenas Wilcher spektakl telewizyjny, także reżyseria
2005 Pieniądze i przyjaciele Conrad spektakl telewizyjny
2005 Juliusz Cezar Juliusz Cezar spektakl telewizyjny, także reżyseria
2006 Umarli ze Spoon River John M. Church spektakl telewizyjny
2006 [email protected]ść w sieci klient Marka serial telewizyjny
2006 Oficerowie Zenon Kaliński, właściciel stacji „TV Max”, ojciec Alicji Szymczyszyn serial telewizyjny, odcinki: 1-13
2006 Bezmiar sprawiedliwości mecenas Paweł Boś, adwokat Kutra serial telewizyjny, odcinki: 1, 2, 3, 4
2007 Pseudonim Anoda Kazimierz Rodowicz, ojciec Jana spektakl telewizyjny
2007 Błądzenie Witold III, Sobowtór, Cesarz spektakl telewizyjny
2008 Skorumpowani Witold Burzyński serial telewizyjny
2008 Hamlet Stanisława Wyspiańskiego Król - Makbet spektakl telewizyjny, także reżyseria
2008 Czas honoru rotmistrz Czesław Konarski, ojciec Władka i Michała serial telewizyjny, odcinki: 1-13
2009 Sprawiedliwi profesor Kaniewski, szef Stefana serial telewizyjny, odcinki: 1, 2, 5, 6
2009-2013 Popiełuszko. Wolność jest w nas profesor serial telewizyjny
2010 Komedia romantyczna Mundial spektakl telewizyjny
2011 Układ warszawski Antoni Rylski „Łapa”, stryj Marka serial telewizyjny
2012 Tango Eugeniusz spektakl telewizyjny
2012-2013 Przepis na życie Michał Drzewiecki serial telewizyjny, odcinki: 37-40, 42-46, 48-65
2012 Next-Ex Eustachy spektakl telewizyjny
2014 Przygoda Péter Kádár, profesor medycyny spektakl telewizyjny, także reżyseria i scenariusz
2015 Rybka canero profesor Stefan Vogel spektakl telewizyjny
2016 Mąż i żona hrabia Wacław spektakl telewizyjny, także reżyseria i scenariusz
2017 Śluby panieńskie Radost spektakl telewizyjny, także reżyseria i opracowanie tekstu
2018 Paradiso Kazimierz Orsza spektakl telewizyjny
2018 Młody Piłsudski car Aleksander II serial telewizyjny, odcinek: 1
2018 Lato doktor spektakl telewizyjny, także reżyseria i scenariusz
2018 Kwiaty polskie. Fragmenty spektakl telewizyjny, także reżyseria i scenariusz
2018-2019 Diagnoza Oliwier Krynicki serial telewizyjny
2019 W małym dworku Diapanazy Nibek spektakl telewizyjny, także reżyseria i scenariusz
2019 Inkarno profesor spektakl telewizyjny
2019 Hamlet Duch Ojca Hamleta spektakl telewizyjny
2020 Mały zgon prokurator serial telewizyjny, odcinki: 8, 9
2021 Chyłka. Oskarżenie prokurator Stanisław Bauman serial telewizyjny, odcinki: 1, 3, 4, 5, 6
Dubbing
Rok Tytuł Rola Uwagi
1971 Unkas – ostatni Mohikanin David Gamut
1976 Dusze stracone Ricardo Heredia
1976 Kto się boi Virginii Woolf? Nick
1996 Sommersby John Robert Sommersby
1998 Miłość i wojna Domenico Caracciolo
2011 Killzone 3 kapitan ISA Jason Narville

Odznaczenia i nagrody

Odznaczenia

Odznaczenie przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2001)

Nagrody

Przypisy

  1. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 210–211.
  2. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 17–19.
  3. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 27–28.
  4. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 38–39.
  5. a b Englert i Drecka 2021 ↓, s. 22.
  6. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 23.
  7. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 48–49.
  8. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 48.
  9. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 45.
  10. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 58.
  11. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 54, 67–68.
  12. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 70.
  13. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 74.
  14. a b Englert i Drecka 2021 ↓, s. 75.
  15. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 105.
  16. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 79, 83.
  17. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 79–80.
  18. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 94.
  19. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 87–88.
  20. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 117.
  21. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 66.
  22. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 77, 99.
  23. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 139.
  24. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 99.
  25. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 104–105.
  26. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 101, 223.
  27. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 223.
  28. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 106.
  29. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 114.
  30. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 137–138.
  31. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 138.
  32. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 118–119, 128–131.
  33. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 86.
  34. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 92.
  35. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 137.
  36. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 165.
  37. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 167.
  38. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 171.
  39. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 175–181.
  40. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 172.
  41. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 175, 215.
  42. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 130, 172–173.
  43. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 181.
  44. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 201.
  45. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 212.
  46. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 213–214.
  47. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 205.
  48. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 216.
  49. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 224, 227.
  50. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 237.
  51. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 263.
  52. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 232.
  53. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 239–241.
  54. Zespół. narodowy.pl. [dostęp 2020-12-15]. (pol.).
  55. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 291.
  56. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 286.
  57. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 287.
  58. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 289.
  59. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 245.
  60. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 227.
  61. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 226.
  62. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 301.
  63. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 300.
  64. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 211, 273.
  65. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 283–286.
  66. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 91, 246–248.
  67. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 171–172.
  68. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 84.
  69. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 91–92.
  70. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 210.
  71. Englert i Drecka 2021 ↓, s. 20.
  72. Helena Englert, Filmpolski.pl [dostęp 2021-02-14] (pol.).
  73. a b Jan Englert w bazie filmpolski.pl
  74. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 listopada 2001 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2002 r. nr 3, poz. 55).
  75. Wręczono złote medale „Gloria Artis”. e-teatr.pl, 2005-09-10. [dostęp 2012-12-03].
  76. Nagroda Gustawa dla Jana Englerta. e-teatr.pl, 2014-12-18. [dostęp 2014-12-22]. (pol.).
  77. marek, Rozdano nagrody 7. Suspense Film Festival. Jan Englert Ikoną Polskiego Kina, „Gminadygowo.pl – portal mieszkańców gminy Dygowo” [dostęp 2018-07-10] (pol.).
  78. Telewizja Polska S.A, Złote Hipolity przyznane, poznan.tvp.pl [dostęp 2021-03-17] (pol.).

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Kamila Drecka, Jan Englert, Bez oklasków, Wydawnictwo Otwarte, 2021, ISBN 978-83-8135-130-0.

Search stories