Loading...

Kilkenny Junior Hurling Championship

The J. J. Kavanagh & Sons Junior Hurling Championship is an annual hurling competition organised by the Kilkenny County Board of the Gaelic Athletic Association since 1905 for the third-tier hurling teams in the county of Kilkenny in Ireland.

The series of games are played during the summer and autumn months with the county final currently being played at Nowlan Park in October. The prize for the winning team is the Bob Aylward Cup. The championship has always been played on a straight knockout basis whereby once a team loses they are eliminated from the series.

The Kilkenny County Championship is an integral part of the wider Leinster GAA Junior Club Hurling Championship. The winners of the Kilkenny county final join the champions of the other hurling counties to contest the provincial championship.

The title has been won at least once by fifty-six different clubs. The all-time record-holders are Mooncoin, John Locke's, Mullinavat, Glenmore, James Stephens, Thomastown and Carrickshock, who have all won the competition four times.

Dunnamaggin were the 2018 winners after defeating Piltown in the championship decider. Mooncoin became the all-time leaders with 6 titles, when they defeated John Locke's in the 2016 final.

Top Winners

Team Winner Winning Years
1 Mooncoin 6 1908, 1920, 1937, 1942, 1961, 2016
2 Thomastown 5 1927, 1945, 1962, 2005, 2012
Tullogher Rosbercon 5 1957, 1989, 1992, 1997, 2008
Glenmore 5 1923, 1953, 1980, 1991, 2015
3 Mullinavat 4 1915, 1916, 1939, 1984
Carrickshock 4 1928, 1954, 1979, 1999
James Stephens 4 1924, 1929, 1955, 2000
Bennettsbridge 4 1935, 1948, 1951, 2014
John Locke's 4 1911, 1987, 2010, 2017
4 Dicksboro 3 1910, 1914, 1919
Barrow Rangers 3 1982, 1988, 1990
Piltown 3 1981, 1996, 2003
Galmoy 3 1949, 1966, 2004
Danesfort 3 1925, 1930, 2006
Blacks & Whites 3 1998, 2002, 2009
O'Loughlin Gaels 3 1975, 1995, 2019
Conahy Shamrocks 3 1976, 2007, 2020
5 Dunnamaggin 2 1994, 2018
North Selection 2 1932, 1934
Rower-Instioge 2 1944, 1963
Knocktopher 2 1931, 1965
Clara 2 1969, 1977
Graigue-Ballycallan 2 1946, 1985
Windgap 2 1970, 1986
St. Lachtain's 2 1959, 1993
St. Patrick's, Ballyraggett 2 1978, 2011
Lisdowney 2 1960, 2013
6 Owen Ruas (Urlingford) 1 1905
Erins Own (City) 1 1906
Mong 1 1913
South Selection 1 1933
Eire Og 1 1936
Ballyline 1 1938
Threecastles 1 1940
Hugginstown 1 1941
Stoneyford 1 1943
Johnstown-Urlingford 1 1947
Slieverue 1 1950
St. Senan's, Kilmacow 1 1956
Erin's Own 1 1958
Young Irelands 1 1964
Coon 1 1967
Fenians 1 1968
Newpark Shamrocks 1 1971
Graignamanagh 1 1972
Ballyhale Shamrocks 1 1973
Muckalee/Ballyfoyle Rangers 1 1974
Tullaroan 1 1983
Emeralds 1 2001

Roll of honour

Year Winner Opponent
2020 Conahy Shamrocks 3-14 Dicksboro 0-19
2019 O'Loughlin Gaels 1-17 Conahy Shamrocks 1-15
2018 Dunnamaggin 1-16 Piltown 2-08
2017 John Lockes 1-17 O'Loughlin Gaels 0-19
2016 Mooncoin 2-19 John Lockes 1-08
2015 Glenmore 1-12 Kilmacow 2-06
2014 Bennettsbridge 1-17 Mooncoin 1-07
2013[1] Lisdowney 2-16 Bennettsbridge 1-18
2012 Thomastown 3-13 Bennettsbridge 0-10
2011 St. Patrick's, Ballyraggett 0-14 Piltown 1-08
2010 John Lockes 1-14 Barrow Rangers 0-14
2009 Blacks and Whites 0-17 John Lockes 2-06
2008 Tullogher-Rosbercon 2-10 Lisdowney 0-08
2007 Conahy Shamrocks 0-17 Tullogher-Rosbercon 1-11
2006 Danesfort 2-12 Tullogher-Rosbercon 2-11
2005 Thomastown 3-13 Bennettsbridge 1-06
2004 Galmoy 0-17 Thomastown 1-04
2003 Piltown 1-11 (2-12) St. Patrick's, Ballyraggett 1-08 (2-12)
2002 Blacks and Whites 0-10 Kilmacow 1-06
2001 Emeralds 3-11 Windgap 1-11
2000 James Stephens 0-10 Piltown 0-07
1999 Carrickshock 1-06 Emeralds 0-08
1998 Blacks and Whites 2-11 Carrickshock 0-10
1997 Tullogher-Rosbercon 0-12 Galmoy 1-08
1996 Piltown 0-11 Dicksboro 1-03
1995 O'Loughlin Gaels 2-13 Piltown 1-11
1994 Dunnamaggin 2-09 Blacks and Whites 1-10
1993 St. Lactain's 3-14 Kilmacow 1-07
1992 Tullogher-Rosbercon 2-13 Blacks and Whites 1-10
1991 Glenmore 3-07 St. Lactain's 0-12
1990 Barrow Rangers 6-09 (3-05) Kilmacow 3-10 (2-08)
1989 Tullogher-Rosbercon 2-15 Galmoy 3-08
1988 Barrow Rangers 4-12 Slieverue 0-11
1987 John Lockes 2-17 Galmoy 3-08
1986 Windgap 1-11 Danesfort 2-01
1985 Graigue-Ballycallen 1-12 John Lockes 3-04
1984 Mullinavat 3-09 Emeralds 1-05
1983 Tullaroan Ballyhale Shamrocks
1982 Barrow Rangers John Lockes
1981 Piltown Emeralds
1980 Glenmore Tullaroan
1979 Carrickshock Graigue-Ballycallen
1978 St. Patrick's, Ballyraggett Mullinavat
1977 Clara Tullogher-Rosbercon
1976 Conahy Shamrocks Carrickshock
1975 O'Loughlin Gaels Carrickshock
1974 Muckalee/Ballyfoyle Rangers Mullinavat
1973 Ballyhale Shamrocks Thomastown
1972 Graignamanagh Emeralds
1971 Newpark Shamrocks Graignamanagh
1970 Windgap Graigue-Ballycallen
1969 Clara Tullogher-Rosbercon
1968 Fenians Glenmore
1967 Coon Knocktopher
1966 Galmoy Dunnamaggin
1965 Knocktopher Galmoy
1964 Young Irelands Thomastown Rangers
1963 Rower-Instiogue Galmoy
1962 Thomastown Coon
1961 Mooncoin Coon
1960 Lisdowney Knocktopher
1959 St. Lactain's Thomastown
1958 Erin's Own Knocktopher
1957 Tullogher-Rosbercon Young Irelands
1956 St. Senan's, Kilmacow St. Fainbarr's, Castleinch
1955 James Stephens St. Patrick's, Ballyraggett
1954 Carrickshock Galmoy
1953 Glenmore Foulkstown
1952 John Lockes Galmoy/Urlingford
1951 Bennettsbridge John Lockes
1950 Slieverue Urlingford
1949 Galmoy Urlingford
1948 Bennettsbridge Slieverue
1947 Johnstown-Urlingford John Lockes
1946 Graigue-Ballycallen St. Kieran's, Clogga
1945 Thomastown St. Rioch's
1944 The Rower Danesfort
1943 Stoneyford James Stephens
1942 Mooncoin Lisdowney
1941 Hugginstown Horse & Jockey
1940 Threecastles Killarney
1939 Mullinavat Freshford
1938 Ballyline Mullinavat
1937 Mooncoin Horse & Jockey
1936 Eire Og Moonrue
1935 Bennettsbridge Slieverue
1934 North Selcetion South Selection
1933 South Selection North Selection
1932 North Selection South Selection
1931 Knocktopher Galmoy
1930 Danesfort Crowraddy
1929 James Stephens Dunkitt
1928 Carrickshock Wellbrok (Freshford)
1927 Thomastown O'Loughlin Gaels
1926 Knockmoylan Conahy
1925 Danesfort Knockmoylan
1924 James Stephens Thomastown
1923 Glenmore Dicksboro
1922 Dicksboro Clonmanto
1921 No competition
1920 Mooncoin Tulla
1919 Dicksboro Knocktopher
1918 No competition
1917 No competition
1916 Mullinavat Dicksboro
1915 Mullinavat Horse & Jockey
1914 Dicksboro Mooncoin
1913 Mong (on objection) Ballydoven
1912 No competition
1911 John Lockes Mooncoin
1910 Dicksboro Mong
1909 No competition
1908 Suirside Rovers (Mooncoin) Erin's Own (City)
1907 No competition
1906 Erins Own (City) John O'Learys (City)
1905 Owen Ruas (Urlingford) Tullaroan

References

  1. ^ "Hickey the man as Lisdowney bridge 53 year gap". Kilkenny People. 25 October 2013. Retrieved 25 October 2013.

External links

Search stories